W krainie Sikhów.

W ostatnim czasie nie wrzucałem materiałów na Warsztat Tholda. A to dlatego, że opracowywałem serię tekstów do nowego działu Świątynie Świata. W założeniu ma być to seria krótkich, ilustrowanych zdjęciami notatek z ciekawych świątyń rozmaitych wyznań, z różnych krajów świata.

Zaczynijmy więc od Sikhów.

Sikhizm to jedna z najciekawszych religii współczesnego świata, którą wyznaje łącznie 27 mln ludzi – w większości zamieszkujących indyjską prowincję Pendżab. Założycielem sikhizmu był żyjący na przełomie XV i XVI wieku Guru Nanak, który podczas medytacji zrozumiał, że Bóg nie odpowiada ani koncepcji hinduskiej, ani też muzułmańskiej (Nanak był nawróconym na islam Hindusem).
Sikhowie, choć noszą ozdobne miecze, użyć ich mogą jedynie, kiedy słabszym dzieje się krzywda. Jako pierwsi masowo odrzucili podział kastowy, zmieniając nazwiska – łatwo więc jest ich rozpoznać, nie tylko po turbanach, ale też po tym, że tradycyjnie mężczyzna nosi nazwisko Singh (lew) a kobieta Kaur (księżniczka).
Sikhizm nie posiada ścisłej liturgii, a aktywność religijna wyznawców koncentruje się na czytaniu świętej księgi zwanej Sri Guru Granth Sahib (jej oryginał znajduje się w Złotej Świątyni w Amritsarze). Zakazane jest też istnienie etatowego kleru.
Z założenia sikhizm ma na celu łączenie nie zaś podział ludzi, tak więc boga można nazywać dowolnie – Wisznu, Allah, Jahwe – jakkolwiek.

Współczesne świątynie Sikhów, zwane Gurudwara to miejsca, w których istnieją leczące ubogich kliniki, można się przespać, tanio kupić lub będąc głodnym otrzymać jedzenie. Wyznawcy religii są ludźmi zamożnymi, w obrębie ich ociekających złotem świątyń zlokalizowane są wpłatomaty, w których można złożyć ofiarę.
Osiągnięcie uprzywilejowanej pozycji materialnej przez sikhów było możliwe dzięki zerwaniu z podziałem kastowym przy jednoczesnym oparciu się o filary, którymi są absolutna równość wszystkich wyznawców, wymóg samodzielnego utrzymywania się z uczciwej pracy, wzajemnego wspierania się i służby dla całej społeczności.
Sikhiem nie można tak po prostu zostać, przez przyjęcie chrztu lub udział w jakiejkolwiek ceremonii. Sikhiem zostaje się „z automatu”. Wszystko, co trzeba zrobić to:

  1. Uwierzyć w Jedną Nieśmiertelną Istotę
  2. Uwierzyć w Dziesięciu Guru (od Guru Nanak Dev Ji do Guru Gobind Singh Ji)
  3. Uwierzyć w świętą księgę Shri Guru Granth Sahib
  4. Uwierzyć w wypowiedzi oraz nauki wszystkich 10 Wielkich Guru sikhizmu
  5. Uwierzyć w „chrzest” przekazany przez Dziesiątego Guru i nie wyznawać przy tym żadnej innej religii.

Proste? Jeżeli tak, to już możesz się czuć Sikhiem. Poniżej wklejam małą galerię zdjęć Gurudwara Bangla Sahib w New Delhi, jednej z najważniejszych świątyń Sikhów. W kompleksie znajduje się także poliklinika oraz multimedialne muzeum sikhizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

69 − = 60